• VI Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela istnieje od 79 lat, już w roku 1945 w budynku przy ulicy Podmiejskiej rozpoczęło pracę Gimnazjum i Liceum Koedukacyjne przekształcone w 1946 roku w Szkołę Ogólnokształcącą nr VI. W sierpniu 2019 siedziba szkoły została przeniesiona do budynku  przy ulicy Deotymy 1.

W naszej szkole dominuje profil humanistyczny edukacji, oprócz obowiązkowych przedmiotów prowadzone są dodatkowe zajęcia takie jak:

• warsztaty teatralne, filmowe, taneczne i dziennikarskie,
        • grafika komputerowa,
        • filozofia nauki,
        • historia sztuki,
        • historia filmu,
        • wiedza o teatrze i filmie,
        • impostacja,
        • chór.

Uczniowie poza kontynuacją języka angielskiego mogą uczyć się języków: hiszpańskiego, francuskiego lub włoskiego. Od lat największym zainteresowaniem cieszą się klasy teatralne i teatralno-filmowe, przyciągają one uczniów nie tylko z Łodzi i okolic ale z całej Polski. Od roku 2019 do kierunków artystycznych dołączył profil taneczny i cieszy się on z roku na rok coraz większym zainteresowaniem.

Szkoła postanowiła również poszerzyć  ofertę edukacyjną o klasy z profilem prozdrowotnym i turystycznym. W klasie  prozdrowotnej wprowadzony został język łaciński dla biologa, edukacja prozdrowotna oraz rozszerzony program nauczania z biologii i języka angielskiego. W klasie turystyczno-krajoznawczej młodzież realizuje autorski program z edukacji regionalnej oraz rozszerzony program nauczania geografii i języka angielskiego.