• Życzenia wakacyjne
          • Życzenia wakacyjne

          • Droga młodzieży!

            Nadszedł długo oczekiwany czas wakacji.
            Życzymy Wam słonecznego i bezpiecznego wypoczynku pełnego niezapomnianych wrażeń z wakacyjnych przygód, dużo zabawy i dobrego humoru.

            Niech ten letni czas sprzyja poznawaniu ciekawych miejsc i zawieraniu nowych przyjaźni, a we wrześniu szczęśliwego powrotu do szkoły.

            Dyrekcja i Rada Pedagogiczna
            VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Lelewela


            Szanowni Państwo Dyrektorzy,

            w załączeniu przekazuję list Ministra Edukacji Narodowej z okazji zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2019/2020.

            W liście minister Dariusz Piontkowski dziękuje dyrektorom i nauczycielom za profesjonalne i pełne zaangażowania wykonywanie obowiązków zawodowych, szczególnie w okresie kształcenia na odległość. Składa również życzenia spokojnych i bezpiecznych wakacji.

            Proszę o przekazanie listu nauczycielom z Państwa placówki.

            Z wyrazami szacunku

            Anna Ostrowska

            Rzecznik Prasowy MEN

            List Ministra Edukacji Narodowej z okazji zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2019/2020 – plik pdf

          • Wakacyjny mistrz ortografii
          • Wakacyjny mistrz ortografii

          • Szanowni Państwo,

            Serwis dyktanda.pl pragnie zaprosić na drugą edycję konkursu ortograficznego, pod nazwą „Wakacyjny Mistrz Ortografii". Skierowany jest dla osób, którym rozwiązywanie dyktand sprawia przyjemność. Start konkursu już w piątek 26 czerwca, będzie on trwał aż do 7 września 2020 r. Oprócz mistrzowskich tytułów i dyplomów, do laureatów trafią wartościowe nagrody. W konkursowej puli czeka ponad 90 atrakcyjnych paczek z nagrodami. Znajdą się w nich m.in.: konsola do gier Xbox One X, hulajnoga elektryczna Mi Electric Scooter, dron X-Bee Drone 9.5 GPS, książki, sprzęt wakacyjny, gry video i wiele, wiele innych. Korzystanie ze strony i udział w konkursie jest całkowicie bezpłatny. Przyłączcie się do zabawy i uczcie się ortografii z przyjemnością!

            Konkurs podzielony będzie na 5 dwutygodniowych etapów + Wielki Finał, który wyłoni Wakacyjnego Mistrza Ortografii. Uczestnicy podejmą zmagania w pięciu grupach wiekowych: klasy 1-3, 4-6, 7-8, szkoła średnia, dorośli. Im więcej dyktand uczestnik rozwiąże poprawnie, tym więcej zdobędzie punktów, co przełoży się na wyższą pozycję w rankingu. Serdecznie zapraszamy również do pilnego śledzenia facebook.com/dyktandapl/, gdzie zorganizujemy dodatkowy konkurs niespodziankę.

            Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny dostępne są pod adresem: https://dyktanda.pl/mistrz_ortografii_i.html . Nagrody otrzyma co najmniej 90 uczestników konkursu "Wakacyjny Mistrza Ortografii". 75 nagród zostanie przyznanych w trakcie rozgrywania etapów, a 15 w Wielkim Finale. Nieustannie zgłaszają się do nas kolejni sponsorzy, dlatego nie wykluczamy zwiększenia liczby nagród.

            Pragniemy zaprosić Państwa wraz z podległymi placówkami, do korzystania z naszego serwisu do rozwiązywania dyktand on-line www.dyktanda.pl

            Do zobaczenia na Dyktanda.pl
            Grzegorz Wach & Sebastian Pawełczyk
            Dyktanda.pl

          • Dzień Dziecka
          • Dzień Dziecka

          • Dzień Dziecka to szczególne Święto, życzymy Wam spełnienia marzeń,
            dużo miłości, samych słonecznych dni i wielu sukcesów.

            Dyrekcja i Rada Pedagogiczna
            VI Liceum Ogólnokształcącego
            im. J. Lelewela

          • Wyśpiewaj nagrody
          • Wyśpiewaj nagrody

          • W dniu 24 maja 2020 r. zakończył się konkurs Teatru Wielkiego "Wyśpiewaj nagrody zabierz klasę do opery". Miło nam poinformować, że I miejsce w konkursie zajęła Milena Gawin z I GBf. W nagrodę klasa Mileny będzie mogła uczestniczyć w dowolnym spektaklu Teatru Wielkiego. Milena zaśpiewała "Śpiewaj, kochaj" Grażyny Brodzińskiej, a występ można zobaczyć na naszym fanpagu.

          • Laureatka konkursu
          • Laureatka konkursu

          • Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 1gbf, Amelia Busse, została laureatką Międzynarodowego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży „Twórcza Polska i Polonia”. Konkurs organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 2 im. kmdra Bolesława Romanowskiego w Ustce. Zgłosiło się do niego 330 młodych autorów z Polski, Litwy i USA, którzy nadesłali do Ustki 195 utworów prozatorskich i 405 wierszy. Amelia wygrała pracą "Koniec świata", którą pisała pod opieką pani prof. Klaudyny Andrijewskiej . W konkursie wzięła udział także Marta Śledzińska, która pracowała pod opieką pani prof. Beaty Marcinkowskiej. Jury szczególną uwagę zwróciło na wrażliwość i dojrzałość młodych twórców. Serdecznie gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów.

          • 2000 fanów na facebookowym fanpagu
          • 2000 fanów na facebookowym fanpagu

          • W dniu 11 maja 2020 r. osiągnęliśmy 2000 fanów na facebookowym fanpagu, dziękujemy wszystkim za polubienia. Miło nam poinformować, że 2000 fanem została nasza uczennica z kl. 1 GBf Weronika Wapniewska, która zostanie nagrodzona drobnymi gadżetami firmowymi. Zapraszamy do lajkowania fanpagu :)

          • Lewelacje 2020
          • Lewelacje 2020

          • Wraca gazetka szkolna "Lewelacje". Uczniowie klas dziennikarskich podsumowali pierwszy semestr. Nie może do Was trafić w wersji drukowanej, więc publikujemy ją w formie elektronicznej. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam nowa szata graficzna. Zachęcamy do czytania!

            Link wersja do druku (wysoka jakość): Lewelacje 2020

            Link wersja interaktywna (średnia jakość): Lewelacje 2020

          • Sprawdzian uzdolnień kierunkowych
          • Sprawdzian uzdolnień kierunkowych

          • W związku z brakiem możliwości bezpośredniej prezentacji swoich uzdolnień w naszej szkole, egzamin dla osób zainteresowanych zdawaniem do klas o profilach: teatralnym i tanecznym będzie realizowany drogą elektroniczną.

            W celu ułatwienia przeprowadzenia sprawdzianu uzdolnień kierunkowych, prosimy o zgłoszenie swojej kandydatury przez wypełnienie formularza do dnia 03.07.2020, kliknij na link

            Kandydatów do tych klas prosimy o przesłanie filmu o maksymalnej długości 5 minut, który będzie formą autoprezentacji.

            Wymagania
            • Film powinien być w formacie mp4 lub mov
            • Preferowana jakość nagrania Full HD (1920x1080)
            • Nagranie powinno być zarejestrowane w formacie 16:9 (w trakcie nagrania telefon/aparat powinien być trzymany poziomo)
            • Prosimy o możliwie dobrą jakość obrazu i dźwięku
            • Film należy umieścić na dysku w chmurze: google drive lub microsoft onedrive i dostęp do źródła przesłać w postaci linku na adres mailowy szkoły: kontakt@lo6.elodz.edu.pl 
            • Termin nadsyłania prac: 3 lipca 2020 r.

            Do prezentacji możecie dołączyć skany zaświadczeń, dyplomów potwierdzających wasze uzdolnienia i sukcesy!

            Klasa teatralna

            W pierwszej części nagrania kandydat jest proszony o przedstawienie się oraz wypowiedź na temat swoich zainteresowań i osiągnięć.

            W drugiej części kandydat jest proszony o zaprezentowanie krótkiego repertuaru składającego się z: recytacji ( tekst poetycki, proza lub fragment dramatu), śpiewu ( może być fragment utworu), dodatkowo może zaprezentować inne swoje talenty np. taniec, grę na instrumencie. W nagraniu recytacji prosimy o ujęcie ukazujące całą postać kandydata.

            Klasa taneczna

            W pierwszej części kandydat jest proszony o przedstawienie w wypowiedzi ustnej swoich osiągnięć i doświadczenia tanecznego, w tym zawarcie informacji czy uczęszczał/uczęszcza na lekcje tańca, jak długo trwała/trwa edukacja taneczna i gdzie (szkoły tańca, warsztaty taneczne, ośrodki kultury, zespół taneczny itd.. ), w jakim stylu/technice tańca. Czas trwania części z wypowiedzią w całym filmie 1 – 2 minuty.

            W drugiej części kandydat jest proszony o przedstawienie układu tanecznego do wybranej przez siebie muzyki w preferowanym przez siebie stylu tanecznym. Układ powinien być ułożony przez kandydata (nie może być to improwizacja ) i trwać tyle ile wybrany utwór muzyczny. Czas trwania układu zatem właściwy – zgodny z długością trwania muzyki.

            Przypominamy maksymalna długość filmu 5 minut.

          • Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych
          • Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych

          • Filmowe pożegnanie przygotowane przez klasy trzecie:

             Filmowe wspomnienia przygotowane przez klasy drugie: kliknij na link

          • VI LO w Łodzi w TVP 3 Łódź
          • VI LO w Łodzi w TVP 3 Łódź

          • VI Liceum Ogólnokształcące w im. J. Lelewela w Łódzkich Wiadomościach Dnia, Dyrektor Małgorzata Caban i dwójka maturzystów Nina Potapowicz i Konrad Markiewicz z kl. III B w TVP3 wypowiadają się na temat zakończenia roku szkolnego dla maturzystów oraz o przygotowaniach do matury. Zapraszamy do obejrzenia wiadomości:

             https://lodz.tvp.pl/47712056/w-piatek-maturzysci-zakoncza-rok-szkolny-online

          • Informacja MEN
          • Informacja MEN

          • Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach od 9 do 14 kwietnia 2020 r.

            Informujemy, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.

            Natomiast przedszkola, jako placówki nieferyjne, do 10 kwietnia br. prowadzą swoją działalność z dziećmi zgodnie z przepisami prawa o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.

            Podstawy prawne:

            1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U.
              z 2017 r. poz. 1603 z późn. zm.) - § 3 ust.1 pkt 3. 
            2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410 z późn. zm.).
            3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty
              w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.).

            Departament Informacji i Promocji
            Ministerstwo Edukacji Narodowej

          • Uwaga Maturzyści
          • Uwaga Maturzyści

          • Szanowni Państwo,  
            od poniedziałku 16 marca 2020 r. w godz. 10 - 13 na kanale youtube.pl/lodztube będą transmitowane bezpłatne zajęcia dla maturzystów z przedmiotów obowiązkowych tj. języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego i niemieckiego. Chcemy w ten sposób pomóc uczniom klas maturalnych w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości. Uczniów zapraszam do wspólnej nauki, a Państwa proszę o przekazanie tej informacji dzieciom.

            Lekcje będą trwały do 25 marca 2020 r. z wyjątkiem środy 18 marca 2020 r., kiedy jest sesja Rady Miejskiej.

            Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi

          • Koronawirus - materiały informacyjne
          • Koronawirus - materiały informacyjne

          • I. Koronawirus

            Koronawirusy (CoV) są zidentyfikowane, jako ludzkie patogeny od lat 60. XX wieku. Zakażają ludzi i wiele innych kręgowców. U ludzi, koronawirusy wywołują przede wszystkim infekcje dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego, jednak objawy mogą się różnić od zwykłego przeziębienia do poważnych infekcji dolnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie płuc. Rezerwuarem wielu rodzajów koronawirusów są nietoperze, co może odgrywać kluczową rolę w ewolucji wirusów w szczególności linii alfa i betakoronawirusa. Jednak inne gatunki zwierząt mogą również działać, jako pośredni gospodarz i rezerwuar zwierzęcy.
            Odzwierzęce (zoonotyczne) koronawirusy pojawiły się w ostatnich latach i wywołały epidemie u ludzi, takie jak: zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) w 2003 r. i bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (MERS) od 2012 r.
            Okres inkubacji koronawirusów wynosi od 1 do 14 dni. SARS-CoV miał okres inkubacji od 3 do 10 dni, a MERS-CoV do 14 dni. Szacuje się, że okres inkubacji SARS-CoV-2 wynosi od 1 do 14 dni, najczęściej około 5 dni.

            II. Pytania i odpowiedzi – Q&A

            Co to jest koronawirus?
            Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które mogą powodować choroby u zwierząt, a także u ludzi. U ludzi wiadomo, że kilka koronawirusów powoduje infekcje dróg oddechowych, od zwykłego przeziębienia do poważniejszych chorób, takich jak bliskowschodni zespół niewydolności oddechoweji zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS). Ostatnio odkryty koronawirus SARS-CoV-2 powoduje chorobę COVID-19.

            Co to jest COVID-19?
            COVID-19 jest chorobą zakaźną wywoływaną przez ostatnio odkryty koronawirus SARS-CoV-2. Ten nowy wirus i choroba były nieznane przed wybuchem epidemii w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 r.

            Jak rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2?

            • bezpośrednio, drogą kropelkową. Zawierające wirusa drobne kropelki powstają w trakcie kaszlu, kichania, mówienia i mogą być bezpośrednią przyczyna zakażenia.

            Odległość 1-1,5 m od drugiej osoby, z którą rozmawia się, traktowana jest jako bezpieczna pod warunkiem, że osoba ta nie kaszle i nie kicha w naszym kierunku (strumień wydzieliny oddechowej pod ciśnieniem).

            • pośrednio poprzez skażone wydzieliną oddechową (podczas kichania czy kaszlu) przedmioty i powierzchnie. Mimo, że wirus nie ma zdolności przetrwania poza organizmem człowieka, zanim ulegnie dezaktywacji może upłynąć nawet kilkanaście godzin, w czasie których może być zakaźny.

            Czy można zarazić się COVID-19 od osoby, która nie ma objawów?

            Główną drogą rozprzestrzeniania się choroby są kropelki oddechowe wydalone przez osobę, która kicha lub kaszle. Ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 od osoby bez objawów jest bardzo niskie. Jednak wiele osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 doświadcza jedynie łagodnych objawów. Jest to szczególnie często obserwowane we wczesnych stadiach choroby.

            Czy można zarazić się COVID-19 drogą fekalno-oralną?

            Ryzyko zakażenia koronawirusem przez kontakt z kałem zarażonej osoby wydaje się niskie. Chociaż wstępne badania sugerują, że wirus może być obecny w kale w niektórych przypadkach, rozprzestrzenianie się tą drogą nie jest głównym sposobem. Fakt istnienia takiego ryzyka jest jednak kolejnym powodem do regularnego mycia rąk po skorzystaniu z łazienki i przed jedzeniem.

            Ile wynosi okres inkubacji?

            „Okres inkubacji” oznacza czas między złapaniem wirusa a wystąpieniem objawów choroby. Większość szacunków okresu inkubacji SARS-CoV-2 wynosi od 1 do 14 dni, najczęściej około 5 dni.

            Jakie są objawy COVID-19?

            Najczęstsze objawy COVID-19 to: gorączka, kaszel, duszność. Niektórzy pacjenci mogą mieć katar, biegunkę, ból gardła. Objawy te są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo. W 80% przypadków, zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 przebiega w sposób łagodny, bez nasilonych objawów. Około 1 na 6 osób, które zachorują na COVID-19, poważnie choruje i ma trudności z oddychaniem. Ciężka postać choroby obserwuje się głównie u osób starszych, z niedoborami odporności i chorobami przewlekłymi (taki jak np.: nadciśnienie, cukrzyca, POChP).

            Jak długo wirus przetrwa na powierzchniach?

            Nie jest pewne, jak długo wirus wywołujący COVID-19 przeżyje na powierzchni, ale wydaje się, że zachowuje się jak inne koronawirusy. Badania sugerują, że koronawirusy (w tym wstępne informacje na temat wirusa COVID-19) mogą utrzymywać się na powierzchniach przez kilka do kilkunastu godzin. Może się to różnić w różnych warunkach (np. Rodzaj powierzchni, temperatura lub wilgotność otoczenia). Jeśli uważasz, że powierzchnia mogła zostać skażona, wyczyść ją środkiem dezynfekującym. Umyj ręce mydłem i wodą lub zdezynfekuj środkiem na bazie alkoholu (min. 60%). Unikaj dotykania dłońmi oczu, ust lub nosa.

            Jak prawdopodobne jest zarażenie COVID-19?

            Ryzyko zakażenia koronawirusem w dominującej części zależy od tego, gdzie jesteś - a dokładniej od tego, czy występuje tam transmisja koronawirusa SARS-CoV-2. Dla większości ludzi w większości lokalizacji ryzyko zakażenia koronawirusem jest wciąż niskie. Istnieją jednak miejsca na całym świecie (miasta lub obszary), w których rozprzestrzenia się koronawirus. Pamiętaj, aby stosować się do rekomendacji GIS i ograniczeń dotyczących podróży, przemieszczania się i przebywania w dużych skupiskach ludzkich. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z sytuacji epidemiologicznej, na obszarze, w którym się znajdujesz lub gdzie zamierzasz się udać. GIS publikuje aktualizacje na temat sytuacji epidemiologicznej na całym świecie.

            Czy powinienem obawiać się COVID-19?

            W 80% przypadków, zakażenie COVID-19 przebiega w sposób łagodny, bez nasilonych objawów. Prawie nie obserwuje się zakażeń wśród dzieci i młodzieży. Ciężka postać choroby obserwuje się głównie u osób starszych, z niedoborami odporności i chorobami przewlekłymi.
            Należy zachować podstawowe zasady higieny. Przede wszystkim wśród tych działań jest regularne i dokładne mycie rąk oraz dobra higiena dróg oddechowych. Po drugie, bądź na bieżąco i postępuj zgodnie z zaleceniami, w tym wszelkimi ograniczeniami dotyczącymi podróży, przemieszczania się i spotkań.

            Kto jest narażony na ciężką przebieg zakażenia koronawirusem?

            W 80% przypadków, zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 przebiega w sposób łagodny, bez nasilonych objawów. Około 1 na 6 osób, które zachorują na COVID-19, poważnie choruje i ma trudności z oddychaniem. Ciężka postać choroby obserwuje się głównie u osób starszych, z niedoborami odporności i chorobami przewlekłymi (taki jak np.: nadciśnienie, cukrzyca, POChP).

            Czy można zarazić się COVID-19 od zwierząt domowych?

            Obecnie nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe, takie jak koty i psy, zostały zainfekowane lub mogłyby rozprzestrzeniać wirusa wywołującego COVID-19.

            Czy bezpiecznie jest otrzymać paczkę z dowolnego obszaru, w którym zgłoszono COVID-19?

            Tak. Prawdopodobieństwo zarażenia poprzez produkty handlowe jest niskie, a ryzyko zarażenia wirusem, który powoduje COVID-19 poprzez paczkę, która zostało przewieziona i wystawiona na działanie różnych warunków i temperatury jest również niskie. Obecnie brak jest dowodów naukowych na zakażenie koronawirusem poprzez paczkę nadaną z Chin lub Europy.

            Czy powinienem nosić maskę, aby się chronić?

            Światowa Organizacja Zdrowia nie zaleca noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe. Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

            Gdzie nie zaleca się aktualnie podróży?

            Na dzień 9.03.2020: na podstawie danych dotyczących oceny ryzyka opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Francji (departament Oise w Regionie Hauts-de-France, region Ile-de France, departament Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Morbihan w regionie Bretania), Niemiec (Nadrenia Północna-Westfalia) i Japonii.
            W przypadku osób przebywających na terenie Niemiec, Francji i Hiszpanii zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.
            Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących.

            https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

            Czy istnieje szczepionka przeciw SARS-CoV-2?

            Obecnie nie ma szczepionki ani konkretnego leku przeciwwirusowego, który zapobiegałby zakażeniu SARS-CoV-2 lub leczył COVID-2019. Prowadzone są liczne badania kliniczne nad szczepionką przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.

            Jak wygląda leczenie COVID-19?

            Leczenie COVID-19 jest wyłącznie objawowe. Obecnie nie ma specyficznego leczenia, które pozwoliłoby zapobiegać zakażeniu SARS-CoV-2.

            Czy antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu lub leczeniu COVID-19?
            Nie. Antybiotyki nie działają przeciwko wirusom, działają tylko na infekcje bakteryjne. COVID-19 jest wywoływany przez wirusa, więc antybiotyki nie działają. Antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek zapobiegania lub leczenia COVID-19.

            Jeśli mieszkam w obszarze, w którym wystąpiły przypadki zakażenia koronawirusem - czy jestem narażony na dodatkowe ryzyko?

            Osoba z koronawirusem nie naraża innych, jeżeli pozostaje w izolacji i uważnie zbadano, z kim miała bliski kontakt. Nadzór sanitarno-epidemiologiczny i sledzenie kontaktów to podstawowy element pracy służb sanitarnych.

            Gdzie mogę uzyskać informację na temat koronawirusa? Działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia nowym koronawirusem.
            Na stronach internetowych: https://gis.gov.pl/, https://www.gov.pl/web/zdrowie, https://www.who.int/, https://www.ecdc.europa.eu/en.

            Kim jest osoba podejrzana o zakażenie koronawirusem?

            Osoba podejrzana o zakażenie koronawirusem to każdy kto: 

            1. przebywał w kraju gdzie występuje transmisja koronawirusa LUB
              • miał bliski kontakt z osobą zakażoną
            2. nie minęło 14 dni od pobytu lub kontaktu
            3. obserwuje u siebie takie objawy jak:
              • gorączka
              • kaszel
              • duszność

            Co zrobić jeśli podejrzewasz, że ktoś może mieć ostrą chorobę układu oddechowego na skutek zakażenia koronawirusem:
            Należy pamiętać o konieczności bezzwłocznego, telefonicznego powiadomienia stacji sanitarno-epidemiologicznej lub zgłoszenia się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

            Co to znaczy, że ktoś miał bliski kontakt z osobą zakażoną koronawirusem?

            • pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut;
            • prowadził rozmowę z osobą, z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas;
            • osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów;
            • osoba mieszkająca w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora lub w tym samym pokoju: hotelowym/ w akademiku.

            Co oznacza izolacja dla osób, które nie mają objawów?

            • pozostanie w domu przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą lub po powrocie z obszaru zagrożonego i prowadzenie samoobserwacji - codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,
            • poddanie się monitoringowi epidemiologicznemu - w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia przez pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej,
            • jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią następujące objawy: gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem - należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

            Kwarantannę można skrócić w przypadku, gdy wyniki testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 u osoby podejrzanej wyszły negatywne, a z którą osoba poddana kwarantannie miała kontakt. Decyzję o skróceniu kwarantanny podejmuje tylko właściwy Państwowy Inspektor Sanitarny.

            Jestem poddany kwarantanie domowej - czy mogę wyjść do sklepów po jedzenie? Muszę odebrać lek z apteki, co powinienem zrobić?

            Osoby, na które nałożono kwarantannę absolutnie nie powinny opuszczać miejsca zamieszkania. Nie opuszczaj miejsca kwarantanny np. nie wychodź z domu do sklepu, czy na spacer z psem. Udzielaj informacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej na temat stanu zdrowia. W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia, natychmiast poinformuj telefonicznie Państwową Inspekcję Sanitarną. Często myj ręce, unikaj dotykania oczu i ust, dezynfekuj powierzchnie dotykowe, zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu i kichania.

            Czy kobiety w ciąży są szczególnie narażone?

            Według WHO kobiety w ciąży nie wydają się mieć zwiększonego ryzyka zakażenia koronawirusem, która podróżowała do kraju dotkniętym SARS-CoV-2w ciągu ostatnich 14 dni lub miała bliski kontakt z pacjentem z potwierdzoną infekcją SARS-CoV-2 należy poddać testom na obecność wirusa. Nie ma wystarczających danych na temat wpływu zakażenia COVID-19 na płód.

            Co wiadomo o przyczynie wybuchu epidemii?

            Uważa się, że SARS-CoV-2 pochodzi od nietoperzy, ale nie zidentyfikowano gospodarzy pośrednich. Obecnie przyjmuje się, że na początku grudnia na rynku w Wuhan w prowincji Hubei w Chinach zainfekowano pierwszych pacjentów.

            Gdzie szukać informacji dla podróżnych?

            Na stronie:

            https://gis.gov.pl/

            znajdują się aktualne komunikaty dla podróżnych.

            III. Zalecenia GIS

            1. Często myj ręce
              Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na ręce. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
            2. Podczas powitania unikaj uścisków i podawania dłoni
              W ciągu dnia dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Powstrzymaj się od uścisków, całowania i podawania dłoni na powitanie.
            3. Unikaj płatności gotówką, korzystaj z kart płatniczych
              Na powierzchni banknotów i monet mogą znajdować się wirusy i bakterie. W miarę możliwości unikaj płatności gotówką. Korzystaj z kart płatniczych i bankowości elektronicznej.
            4. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
              Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie wirusa z powierzchni na siebie.
            5. Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
              Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody z detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają ludzie powinny być starannie dezynfekowane.
            6. Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
              Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie przecieraj lub dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
            7. Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
              Należy zachować co najmniej 1-1,5 metra odległości z osobą, z która rozmawiamy, twarzą w twarz, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
            8. Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
              Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
            9. Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
              Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie wypijaj ok. 2 litrów płynów (najlepiej wody). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
            10. Unikaj palenia tytoniu i spożywania alkoholu
              Wszelkie używki osłabiają odporność organizmu. Osoby palące papierosy lub pijące alkohol są bardziej podatne na zachorowanie. Badania naukowe wykazały, że palacze tytoniu są bardziej podatni na zakażenie koronawirusem.
            11. Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej
              Umiarkowana i systematyczna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Pamiętaj, aby ciągu tygodnia zaplanować czas na regularną aktywność fizyczną. Spacer z bliskim to idealna forma aktywności fizycznej, która pozwala zachować dobre zdrowie. Pamiętaj, że zalecenie wychodzenia z domu nie dotyczy osób objętych kwarantanną.
            12. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie
              Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych gis.gov.pl i gov.pl/koronawirus. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.

            1. Aktualny komunikat dla podróżnych: Na podstawie danych dotyczących oceny ryzyka opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Francji (departament Oise w Regionie Hauts-de-France, region Ile-de France, departament Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Morbihan w regionie Bretania), Niemiec (Nadrenia Północna-Westfalia) i Japonii.
              W przypadku osób przebywających na terenie Niemiec, Francji i Hiszpanii zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich. Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
            2. Organizacja imprez masowych: w wyniku ustaleń po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Pana Premiera Mateusza Morawieckiego w dniu 8 marca 2020 roku, po dokonaniu analizy sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych.
            3. Konferencje naukowe: mając na uwadze kluczową rolę profesjonalistów medycznych w prewencji szerzenia się zakażeń, rekomenduję odwołanie wszystkich konferencji i wydarzeń branżowych z udziałem osób wykonujących zawody medyczne.
            4. Nie zaleca się organizowania wycieczek szkolnych i wymian studenckich.

             

          • Dni otwarte
          • Dni otwarte

          • Ograniczenie z dnia 09.04.2020, dotyczy: zajęć w szkołach i na uczelniach

            Zalecenia: 

            Wszystkie szkoły i uczelnie w Polsce są zamknięte. Lekcje i zajęcia nie odbywają się stacjonarnie, a przez Internet za pomocą platform e-learningowych. Lekcje na odległość prowadzone są według określonych zasad. Nauczyciele i uczniowie na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje mogą znaleźć materiały dydaktyczne zgodne z aktualną podstawą programową.

            Obowiązuje do: 26 kwietnia 2020 r.

            W związku z powyższym Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Lelewela w Łodzi odwołuje zaplanowane na dzień 25 kwietnia 2020 r. Dni Otwarte.


            Z przykrością zawiadamiamy, że zgodnie z  zarządzeniem Ministra Edukacji Narodowej:
            "Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa." (https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach)

            W związku z powyższym Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Lelewela w Łodzi odwołuje zaplanowane na dzień 26 marca 2020 r. Dni Otwarte.


            Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie serdecznie zapraszają uczniów klas VIII na Dni Otwarte, które odbędą się 26 marca 2020r. (czwartek) od godz. 13.00 do 17.00 oraz 25 kwietnia 2020r. (sobota) godz. 9.00 - 13.00 . W trakcie spotkania będzie można uzyskać informacje o szkole, o poszczególnych klasach, spotkać się i porozmawiać z nauczycielami lub uczniami. Ponadto nasi uczniowie zaprezentują swoje umiejętności artystyczne i nie tylko, które opanowali w ramach nauki szkolnej.

            SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

          • Ostatki
          • Ostatki

          • W dniu 25 lutego 2020 r. odbyły się ostatki w naszej szkole, a podczas nich konkurs organizowany przez Samorząd Uczniowski na najlepsze przebranie. Miss ostatków została Zofia Kuczkowska z kl. I GB,  nagrodzono także Martę Tomaszewską z kl. I GBZuzannę Karolak z kl. III C. Gratulujemy pomysłowości i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

          • Ekonomiczna gra miejska
          • Ekonomiczna gra miejska

          • W dniu 21 lutego 2020 rkl. I GA brała udział w grze miejskiej "Polski złoty ma 100 lat" z projektu współfinansowanego przez Narodowy Bank Polski.Gra miała na celu utrwalenie wiadomości zdobytych ma lekcjach przedsiębiorczości i poznanie instytucji finansowych działających w Łodzi, a także historii polskiego złotego. Uczniowie musieli rozwiązać 20 zadań ekonomicznych i odnaleźć w jak najkrótszym czasie 10 placówek finansowych. Była to ciekawa forma edukacji i rekreacji, która uzupełniła wiedzę zdobywaną w szkolnych ławach.

          • Tłusty czwartek
          • Tłusty czwartek

          • W dniu 20 lutego 2020 r. obchodziliśmy święto wszystkich tych którzy lubią jeść pączki i nie tylko, czyli tłusty czwartek, rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. W szkole Samorząd Uczniowski wraz z kl. I GBf zorganizował  kiermasz wypieków, na którym można było zakupić różne słodkości. Uzbierany dochód w wysokości 530 zł zostanie przekazany Fundacji Gajusz, która prowadzi hospicjum dla dzieci przewlekle i nieuleczalnie chorych znajdujące się w pobliżu naszej szkoły. A już w najbliższym czasie klasa teatralna wystawi bajkę dla podopiecznych fundacji. Pomagając innym pomagamy i sobie.

          • Walentynki 2020
          • Walentynki

          • 14 lutego 2020r. obchodziliśmy coroczne święto zakochanych, czyli Walentynki. W tym dniu Samorząd Uczniowski przygotował pocztę walentynkową, która była doskonałą okazją by wyznać miłość swojej sympatii, co ważne można było to zrobić anonimowo. Natomiast nauczyciele w-f zorganizowali turniej mixtów w siatkówkę, w którym I miejsce zajęli Wiktoria Kuśmierczyk z kl. I Ga i Witkor Dąbrowski z kl. I Gc.

          • Polski Złoty ma 100 lat
          • Polski Złoty ma 100 lat

          • W dniu 4 lutego 2020 r.kl. I GC wzięła udział w wycieczce do Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego w Warszawie. Wycieczka została sfinansowana z projektu "Polski Złoty ma 100 lat", którego celem jest uświadamianie, jak zmieniła się polska waluta od jej odrodzenia do czasów współczesnych oraz jak stabilna pozycja złotego wpływa na umacnianie gospodarki i pozycję Polski w świecie. Uczniowie zapoznali się z historią narodzin monety i banknotu, pierwszych banków, teorii ekonomicznych, zobaczyli jak powstaje pieniądz, jak działa bankomat i karta kredytowa.

          • Erasmus+ Hiszpania
          • Erasmus+ Hiszpania

          • W dniach 26.01. - 1.02. 2020 r. grupa uczniów i nauczycieli z naszej szkoły wyjechała do Pinto w Hiszpanii w ramach projektu z Erasmusa+ "Sztuka zaangażowana". Uczniowie mieli okazję poznać kulturę, obyczaje, tradycje i lokalne potrawy Hiszpanii. Zwiedzili także stolicę Madryt, a przede wszystkim mogli wspólnie pracować z rówieśnikami z Hiszpanii, Grecji, Francji, Włoch przy projekcie, którego głównym tematem był "pokój na świecie". A już w dniach 29.03. - 4.04. 2020 r. w naszej szkole będziemy gościć uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich.

          • Wycieczka do Warszawy
          • Wycieczka do Warszawy

          • W dniu 28 stycznia 2020 r.kl. I GBf brała udział w wycieczce do Warszawy. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę zwiedzając Centrum Nauki Kopernik, największe centrum nauki w Polsce, którego misją jest inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Drugim punktem wycieczki było Centrum Pieniądza NBP, najnowocześniejsze w Europie Środkowej centrum ekspozycyjno - edukacyjne opowiadające o historii pieniądza i bankowości.

          • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
          • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

          • Za nami XXVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się w niedzielę, 12 stycznia 2020 r. Po raz kolejny w naszej szkole odbyła się zbiórka na ten szczytny cel. W tym roku  zbieraliśmy na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Miło nam poinformować, że zebraliśmy - 1618,61 zł. Dziękujemy wszystkim za wrzucone datki do puszek, a także przekazane rzeczy do loterii fantowej, która cieszyła się dużą popularnością. W szkole odbył się również w ramach WOŚP koncert charytatywny, w którym zaśpiewali i zatańczyli uczniowie naszej szkoły.

          • Przegląd Kolęd i Piosenki Świątecznej
          • Przegląd Kolęd i Piosenki Świątecznej

          • W dniu 18 grudnia 2019 r. tradycyjnie przed świętami odbył się w naszej szkole Przegląd Kolęd i Piosenki Świątecznej. To świetna okazja, aby pośpiewać, a także spotkać się wspólnie w świątecznej atmosferze i niejako przedłużyć świętowanie radości z Bożego Narodzenia. W tym roku wszystkie występy stały na wysokim poziomie, a różnorodność wykonań była przeogromna. Nie było zwycięzców i pokonanych, bo każdy kto wystąpił na scenie może czuć się wygranym. W tym dniu odbyły się także wigilie klasowe.

          • Muzeum Kinematografii
          • Muzeum Kinematografii

          • W dniu 16 grudnia 2019 r. Muzeum Kinematografii  miało miejsce unikatowe wydarzenie - pokaz filmu zrealizowanego aparatem OKO, pochodzącym z początku XX wieku. Obecnie wiemy o istnieniu sześciu tego typu zabytków na świecie, a OKO z kolekcji Muzeum jest, dzięki rekonstrukcji, jedynym działającym egzemplarzem. Na pokaz wybrali się uczniowie z kl. I GBf, I GA, II Bf.

          • Dom dziecka
          • Dom dziecka

          • Uczniowie klasy III B wraz z pomocą uczniów z klasy I Pa i I Ga zorganizowały zbiórkę w szkole na prezenty dla dzieci z Domu Dziecka nr 6. W dniu 13 grudnia 2019 r. delegacja uczniów z klasy III B wraz z Mikołajem poszła do domu dziecka obdarować dzieci upominkami. Prezenty sprawiły wiele radości dzieciom. Brawo !!!

          • Rugby Tag
          • Rugby Tag

          • W dniu 12 grudnia 2019 r. odbył się Turniej Rugby Tag Kobiet dla dziewcząt z 7/8 klas szkoły podstawowej i szkół średnich. Zawody zorganizowała drużyna Venol Atomówki Łódź przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta ŁodziTag Rugby to jedna z odmian rugby - bardzo popularna w Irlandii. Zasady Rugby Tag oparte są na podstawowych przepisach rugby. Piłkę można podawać jedynie do tyłu, a punkty zdobywa się poprzez przyłożenia. Z założenia jest to gra bezkontaktowa, ucząca koordynacji wzrokowo ruchowej oraz ucząca podstawowych zasad i nawyków w rugby. Zawodnicy biorący udział w rozgrywkach Rugby Tag mają przyczepione na wysokości bioder kolorowe taśmy. Zatrzymanie przeciwnika polega na zerwaniu szarfy (Tag). W zawodach dziewczęta naszej szkoły zajęły VI miejsce w Łodzi. Gratulujemy.

          • Dzień praw człowieka
          • Dzień praw człowieka

          • W dniu 7 grudnia 2019 r. uczniowie VI LO byli gośćmi na obchodach Światowego Dnia Praw Człowieka na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Święto obchodzone jest  corocznie 10 grudnia, ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej deklaracji praw człowieka w 1948 roku. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z Panem Markiem Michalakiem, byłym rzecznikiem praw dziecka, Kawalerem Orderu Uśmiechu, a także brali udział w cyklu warsztatów dla młodzieży.

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego
          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          •  dniu 3 grudnia 2019 r.  zostały przeprowadzone wybory do Samorządu Uczniowskiego. W wyniku tajnego głosowania nowym przewodniczącym SU został Wiktor Chimiak kl. I GBf (79 głosów),wiceprzewodniczącym natomiast Jakub Nowak kl. GB (75 głosów), sekretarzem Emilia Białas  kl. I GBf (48 głosy), a skarbnikiem Agata Kwiatkowska kl. I PB (42 głosy). Gratulujemy i liczymy na spełnienie wszystkich obietnic wyborczych smiley.

          • Mistrzostwa Łodzi w kręgle
          • Mistrzostwa Łodzi w kręgle

          • W dniu 26 listopada 2019 r. szkolna drużyna chłopców i dziewcząt brała udział w zawodach na kręgielni Król Kul  organizowanych przez Miejski Szkolny Związek Sportowy z cyklu upowszechnianie kultury fizycznej. Drużyna dziewcząt w składzie: Natalia Pycio kl. I GBf, Aleksandra Zając kl. I GB, Zosia Osowska kl. I GC zajęła II miejsce w Łodzi, natomiast drużyna chłopców w składzie: Waldo Bastida kl. III B, Jakub Nowak kl. I GB, Wiktor Langwierski kl. I PEf zajęła VI miejsce w Łodzi. Gratulujemy.

          • Erasmus+
          • Erasmus+

          • W dniach 17.11. - 23.11. 2019 r. gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli z partnerskich szkół Włoch, Hiszpanii, Macedonii, Portugalii, Rumunii w ramach projektu z Erasmusa+ "Kreatywne wibracje w planowanie ścieżki kariery zawodowej". Super doświadczenie, polecamy każdemu smiley Serdecznie podziękowania dla rodzin naszych uczniów, które przyjęły w swoich domach 25 osób z wymiany. A już w marcu 2020 r. pierwsza rewizyta naszych uczniów w Portugalii, już nie możemy się doczekać.

          • Człowiek w zagrożeniu
          • Człowiek w zagrożeniu

          • W dniu 3 grudnia 2019 r.  zostały przeprowadzone wybory do Samorządu Uczniowskiego. W wyniku tajnego głosowania nowym przewodniczącym SU został Wiktor Chimiak kl. I GBf (79 głosów),wiceprzewodniczącym natomiast Jakub Nowak kl. GB (75 głosów), sekretarzem Emilia Białas  kl. I GBf (48 głosy), a skarbnikiem Agata Kwiatkowska kl. I PB (42 głosy). Gratulujemy i liczymy na spełnienie wszystkich obietnic wyborczychsmiley.

          • Święto NIepodległości
          • Święto NIepodległości

          • W dniu 12 listopada 2019 r. obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania niepodległości. Tradycyjnie młodzież śpiewała pieśni i piosenki niepodległościowe, odbył się też quiz wiedzy o wydarzeniach sprzed 101 lat, w którym I miejsce zajęli uczniowie klasy I GBf : Wiktor Chimiak i Julia Kubik. W tym dniu jury wybrało także najlepsze przebranie historyczne, a nagroda przypadła Emilii Białas z kl. I GBf.

          • Gruzja
          • Gruzja

          • W dniach 5 - 9 listopada 2019 r. grupa uczniów kl. III rozszerzających na maturze geografię pod wodzą pana prof. Krzysztofa Wojtunika wyruszyła do Gruzji, aby poznać kraj leżący na granicy Azji i Europy u podnóża Kaukazu. Młodzież zwiedziła Tibilisi, Batumi, Kutaisi, Gori, Mstcheta oraz poznała kulturę, zwyczaje i tradycje Gruzji. Skosztowała też kuchni gruzińskiej: chaczapuri czy chinkali. Z pewnością ten wyjazd poszerzył horyzonty naszych uczniów.

          • Schronisko dla zwierząt
          • Schronisko dla zwierząt

          • W dniu 8 listopada 2019 r. grupa uczniów naszej szkoły odwiedziła Ośrodek Adopcyjny przy ul. Malowniczej 82 w Łodzi – przyjazne miejsce dla wszystkich zwierząt, które czekają na adopcję, prowadzone przez Fundację Niechciane i Zapomniane. Młodzież wzięła udział w wolontariacie stacjonarnym podczas którego wykonała prace porządkowe na terenie ośrodka. Praca przyniosła wiele satysfakcji, a doznania związane z opieką nad  zwierzętami skrzywdzonymi i nabierającymi na nowo zaufania nie są porównywalne z żadnym innym uczuciem na świecie.

          • Fabryka bombek
          • Fabryka bombek

          • W dniu 8 listopada 2019 r. uczniowie kl. I Pa i Pb udali się na wycieczkę do fabryki bombek SZKŁO-DEKOR w Piotrkowie Trybunalskim. Pierwsza część wycieczki obejmowała zwiedzanie fabryki bombek. Uczniowie mogli zobaczyć jak w dmuchalni rozgrzewane jest szkło pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, które następnie staje się płynne i jest bardzo plastyczne. Kolejnym etapem było oglądanie srebrzenia bombek "od środka" oraz proces suszenia. Następnie uczniowie udali się do malarni - gdzie mogli zobaczyć jak panie ręcznie malują i ozdabiają bombki. Na koniec wycieczki uczniowie wzięli udział w warsztatach podczas których sami przygotowali swoje ozdoby choinkowe.

          • Halloween
          • Halloween

          • W dniu 31 października 2019 r. obchodziliśmy w szkole Halloween, dzięki któremu młodzież mogła poznać zwyczaje oraz zdobyć wiedzę o kulturze krajów angielskojęzycznych. Dla uczniów klas teatralnych i filmowych była to okazja do zaprezentowania swojej kreatywności i pomysłowości.

          • Hiszpania
          • Hiszpania

          • W dniach 19 - 26 października 2019 r. 15 uczniów klas II i III wyjechało do Hiszpanii w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów" z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. W naszej partnerskiej szkole IES de Fene przez pięć dni wraz z uczniami hiszpańskimi odbywały się zajęcia warsztatowe dotyczące planowania ścieżki kariery zawodowej. Natomiast w czasie wolnym uczniowie zwiedzili Galicję, w tym Santiago de Compostela, A Corunę, Betaznzos, Ferrol, Pontedeume. A już wkrótce kolejny nabór do projektu tym razem dla uczniów kl. I, którzy odwiedza Hiszpanię w kwietniu 2020 r

          • Stary Cmentarz
          • Stary Cmentarz

          • W dniu 26 października 2019 r.  uczennice kl. I porządkowały groby i kwestowały na Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej w Łodzi. Hasło tegorocznej kwesty brzmiało: "Piękno odzyskane", a organizuje ją przez ostatnie 25 latTowarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem, dzięki któremu faktycznie odzyskuje piękno najstarsza z łódzkich nekropolii. Należy podkreślić, że co roku w niej biorą udział uczniowie naszej szkoły. Wielkie dzięki za zaangażowanie.

          • Ślubowanie kl. I
          • Ślubowanie kl. I

          • W dniu 14 października 2019 r. w naszej szkole odbyło się ślubowanie klas pierwszych. W części oficjalnej wybrani uczniowie dokonali uroczystego ślubowania na sztandar szkoły, wychowawcy klas pierwszych z przedstawicielami klasy wpisali się to księgi pamiątkowej. Natomiast w części artystycznej uczniowie klasy II B przedstawili krótki występ. W tym dniu zakończyliśmy także Fuksówkę 2019, a uczniowie każdej z klas pierwszych musieli zaprezentować wspólnie przygotowane zadanie fuksówkowe. 

          • Erasmus day
          • Erasmus day

          • W dniu 11 października 2019 r. w naszej szkole obchodziliśmy #ErasmusDay. Jest to inicjatywa mająca na celu upowszechnienie rezultatów projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+. W trakcie wydarzenia każdy uczeń mógł bliżej zapoznać się z praktyczną stroną funkcjonowania Programu Erasmus+, odkryć kolejne obszary aktywności znajdujące się w szerokim spektrum jego oddziaływania. #ErasmusDay to doskonała okazja do przekonania się jak za pomocą środków pochodzących z Programu można kreować szereg inicjatyw kształtujących nowe możliwości rozwojowe i edukacyjne zarówno w społeczności lokalnej, zawodowej, ale także międzynarodowej. Należy podkreślić, że od 1 września w naszej szkole będą realizowane dwa projekty z Erasmusa +, jeden w jęz. angielskim i jeden w jęz. francuskim, a już w dn. 3-9 listopada 6 uczniów wyjedzie do Francji, a w dn. 17-23 listopada będziemy gościć w naszej szkole uczniów z Hiszpanii, Włoch, Macedonii, Portugalii, Rumunii.

          • Sztafetowe biegi przełajowe
          • Sztafetowe biegi przełajowe

          • W dniu 9 października 2019 r. zostały w Lesie Łagiewnickim rozegrane Mistrzostwa Łodzi w sztafetowych biegach przełajowych organizowane przez Miejski Szkolny Związek Sportowy. Na starcie stanęło ponad 1300 uczniów z łódzkich szkół. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych nasze dziewczęta zajęły V miejsce w Łodzi w składzie: Laura Szwed kl. III C, Aleksandra Zając, Alicja Kasica kl. I Gb, Adrianna Iwańska kl. I Gbf, Julia Kowalczyk kl. I Gc, Alicja Sawicka, Sylwia Sałaj kl. I Pfe, Julia Marciniak kl. II Bf  Gratulacje.

          • Rugby
          • Rugby

          • W dniu 28 września 2019 r. w naszej szkole gościliśmy rugbystów z Australii, którzy poprowadzili z uczniami pokazowe zajęcia z rugby. Rugby to zespołowa gra między dwiema piętnastoosobowymi drużynami, polegająca na podawaniu owalnej piłki ręką lub nogą, przy czym podania ręką do przodu są zabronione; punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika (5 punktów), za celny strzał z karnego lub dropgola na bramkę w kształcie litery H, z poprzeczką umieszczoną na wysokości 3 metrów, ponad którą piłka musi być przerzucona (3 punkty). Po przyłożeniu następuje tzw. podwyższenie (skuteczne jest warte 2 punkty).

          • Fuksówka 2019
          • Fuksówka 2019

          • W dniu 23 września 2019 r. rozpoczęła się fuksówka klas pierwszych. Fuksówka to tradycyjnie odbywająca się w naszej szkole zabawa integracyjna dla klas pierwszych. Podczas pierwszych tygodni nauki, zadaniem uczniów klas pierwszych jest poznanie kolegów wyższych roczników. Odbywa się to  podczas różnorodnych akcji, zabaw, performanców. Fuksówkę kończy  zadanie  kolektywnie przygotowane przez każdą z klas i ślubowanie klas pierwszych, które odbędzie się dnia 14 października 2019 r. Temat spektaklu, filmu jak i zadania do realizacji wyznacza klasa druga. Pokaz odbywa się przy udziale zaproszonych gości: Rady Pedagogicznej, rodziców,  absolwentów oraz uczniów klasy drugiej i trzeciej.

          • Wycieczka do Krakowa

          • W dniach 25-26 września 2019 r. klasa I GB i III Bf pojechały na wycieczkę do Krakowa. Jej głównym celem było obejrzenie sztuki pod tytułem ,,Triumf Woli" w reżyserii Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki. Spektakl odbył się w Teatrze Starymim. Heleny Modrzejewskiej. Oprócz tego uczniowie zwiedzili Wawel, Kościół Mariacki, Sukienniceoraz Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku. Atrakcją wycieczki był także wieczorny spacer po krakowskim Rynku oraz zwiedzanie Pieskowej Skały. Ładna pogoda i dobra atmosfera sprawiły, że wszyscy miło spędzili czas i niecierpliwie czekają na kolejną wycieczkę.

          • Zajęcia integracyjne
          • Zajęcia integracyjne

          • Tradycją w naszej szkole stały się już zajęcia integracyjne dla klas pierwszych. Zajęcia dla poszczególnych klas odbywały się w dniach 3-13 września 2019 roku, a prowadziła je pani pedagog Zofia Minkiewicz. Podczas zajęć był czas na zabawę i pracę w grupach. Można było więcej dowiedzieć się o innych, co lubią, czym się interesują, jakie mają pasje. Wszystkim pierwszakom życzymy udanego startu w nowej szkole, aby  czuli się z nami dobrze i osiągnęli jak najlepsze wyniki w nauce.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

          • W dniu 2 września 2019 r. na sali gimnastycznej odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20. Pani Dyrektor mgr Małgorzata Caban powitała wszystkich uczniów, w szczególności uczniów klas pierwszych w nowym budynku przy ulicy Deotymy 1.  Całą uroczystość poprowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Sara Nguyen Truong i Krzysztof Turbiarz kl. III B, a część artystyczną przygotowała kl. II B i II Bf. No cóż wakacje za nami, nowy rok szkolny rusza pełną parą. Wszystkim życzymy samych sukcesów, uczniom klas pierwszych szybkiej aklimatyzacji w nowym środowisku, natomiast uczniom klas trzecich zdania egzaminu maturalnego.

            Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020