Informacje na temat szczepień
Zachęcamy do zapoznania się z listem Ministra Zdrowia do dyrektorów, nauczycieli i rodziców w sprawie szczepień uczniów w wieku 12-15 lat. List odpowiada na wiele pytań i wątpliwości związanych ze szczepieniami nastolatków. Wśród załączników znajdą Państwo także Deklarację na szczepienia oraz Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19, a także materiały informacyjne dotyczące szczepień uczniów w wieku 12-18 lat.
List Ministra Zdrowia do dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców w sprawie szczepień nastolatków
Informacja dla zakwalifikowanych
VI Liceum Ogólnokształcące im. J. Lelewela w Łodzi zaprasza kandydatów zakwalifikowanych do składania dokumentów.
Potwierdzenie woli przyjęcia do liceum w postaci przedłożenia:
- ORYGINAŁU świadectwa ukończenia szkoły
- ORYGINAŁU zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty,
- dwóch zdjęć legitymacyjnych (oznaczonych z tyłu: PESELEM, imieniem i nazwiskiem)
- karty zdrowia kandydata
składa się w terminie od 23 lipca do 30 lipca 2021 roku. Komisja rekrutacja przyjmuje oryginały dokumentów w godzinach 900-1500.
Ogólnopolski Konkurs Choreograficzny "Nakręć swój taniec"
Milena Wysmułek i Karolina Świętosławska z grupy tanecznej kl. II Pfe zajęły II miejsce w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Choreograficznego "Nakręć swój taniec" w kategorii duety 15+
Gratulujemy!
18 Festiwal Filmów-Spotkań Niezwykłych
W ramach finału 18 Festiwalu Gildii Szkół Niezwykłych, którego „szóstka” została laureatem, uczniowie klas filmowych wraz z profesorem Michałem Dondzikiem w dniach 25.06 – 28.06.2021 r. przebywali w malowniczym Sandomierzu. Otwarcia Festiwalu dokonała pani Katarzyna Kubacka – Seweryn, Dyrektor Festiwalu. Młodzież uczestniczyła w licznych warsztatach filmowych i miała możliwość poznania wybitnych artystów i rozmowy z Januszem Gajosem, Andrzejem Sewerynem, Dorotą Kędzierzawską, Pawłem Łozińskim, Arkadiuszem Bartosiakiem, Maciejem Cuske, Łukaszem Maciejewskim, Remigiuszem Grzelą.
Wyjazd uczniów był nagrodą za pracę nad projektem i został sfinansowany przez członków
Club Rotary Łódź oraz Radę Rodziców naszej szkoły.
Laureat XIX Ogólnopolskiego Konkursu na pracę z literatury
Uczeń pani prof. Magdaleny Malinowskiej, Marceli Jasiński został laureatem XIX Ogólnopolskiego Konkursu na Pracę z Literatury, zajmując II miejsce. Gratulujemy sukcesu!
Odbiór świadectw maturalnych
Informacja dla abiturientów VI LO o terminie i miejscu odbioru świadectw maturalnych
Informujemy, że świadectwa maturalne będzie można odebrać 5 lipca 2021 w godzinach od 12 - 15 w sekretariacie szkoły (obowiązują zasady dystansu społecznego).
Od 6 lipca 2021 świadectwa będą do odebrania w sekretariacie szkoły w godzinach od 9- 14.
Życzenia wakacyjne
Drodzy Uczniowie!
Za nami kolejny trudny rok nauki, który wymagał mobilizacji i współpracy.
Życzymy Wam i Waszym Rodzicom wytchnienia w ten wakacyjny czas.
Cieszcie się każdym promieniem słońca i każdą przeżytą przygodą, nabierzcie sił na kolejny rok szkolny.
Bezpiecznych i pełnych doznań wakacji.
Dyrekcja i Rada Pedagogiczna
VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Lelewela
Zakończenie roku szkolnego
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021 odbędzie się w piątek 25.06.2021, w szkole, według następującego harmonogramu:
- 8.30 - klasy 1A, 1B, 1F, 1Z
- 10.00 - klasy 2PA, 2PB, 2PFE, 2PZ
- 11.30 - klasy 2GA, 2GB, 2GBF, 2GC
ŚWIAT WOKÓŁ MNIE 2021
Z radością informujemy o rozstrzygnięciu XI Ogólnopolskiego Konkursu Małych Form Dokumentalnych „Świat wokół mnie”. Po obejrzeniu filmów konkursowych, które wpłynęły do Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku w terminie do 31 maja 2021 roku, komisja w składzie:
- dr hab. Ewelina Konieczna – filmoznawca, Uniwersytet Śląski w Katowicach,
- mgr Ewa Klonowska – filmoznawca, edukatorka filmowa,
- mgr Barbara Zielińska – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury,
postanowiła:
- w kategorii szkół podstawowych nie przyznać nagrody ze względu na niewystarczającą ilość nadesłanych prac konkursowych;
-
w kategorii szkół ponadpodstawowych przyznać trzy równorzędne nagrody oraz dwa wyróżnienia.
NAGRODY
-
„Skwarantanna” – Aleksandra Szymankiewicz
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ASLAN W GŁOGOWIE
-
„Przemoc w szkole” – Karolina Rycerz i Anita Wojciechowska
ZESPÓŁ SZKÓŁ ODZIEŻOWO – WŁÓKIENNICZYCH W LUBLINIE
-
„(Nie)idealni” – Daria Jędrzejczak i Julia Kubik
VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. J. LELEWELA W ŁODZI
WYRÓŻNIENIA
-
„Impuls” – Michał Kudła
VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. J. LELEWELA W ŁODZI
-
„Świat się zmienił” – Anzhela Ivanenko
VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. J. LELEWELA W ŁODZI
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
Więcej szczegółów na stronie internetowej: adres
Dzień Dziecka
Nauczenie stacjonarne
Opierając się na Rozporządzeniu MEN dyrektor VI LO. im. J. Lelewela w Łodzi przypomina, że od 31 maja 2021 wszyscy uczniowie wracają na lekcje do szkoły zgodnie z obowiązującym planem lekcji. link
Szczepienia dla młodzieży w wieku 16 i 17 lat
W poniedziałek, 17 maja br. została otwarta rejestracja na szczepienia dla osób, które ukończyły 16. rok życia. Młodzież z rocznika 2005, która 16 lat skończy w nadchodzących tygodniach, otrzyma e-skierowanie w momencie ukończenia 16. roku życia. Dla tych osób e-skierowania będą wystawiane raz w tygodniu, w poniedziałki.
16- i 17-latkowie przed przystąpieniem do szczepienia muszą wypełnić formularz – Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19. Można zrobić to w domu. Dzięki wcześniej uzupełnionemu i podpisanemu formularzowi oraz zgodzie rodzic nie będzie musiał był obecny podczas szczepienia.
Ważne! Kwestionariusz wypełnia zarówno osoba szczepiona, jak i rodzic lub opiekun prawny nastolatka.
Więcej informacji o rejestracji na szczepienia dla 16- i 17-latków można znaleźć w komunikacie na stronie MEiN: link
Akcja rekrutacja
Od 17 maja można składać wnioski o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej, poprzez stronę internetową: adres
UWAGA
Kandydaci, ubiegający się o przyjęcie do oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych, wstępnych, sportowych, mistrzostwa sportowego, przygotowania wojskowego oraz oddziałów, do których obowiązuje sprawdzian uzdolnień kierunkowych, składają wniosek w terminie do 31 maja 2021 r. do godz.15.00 do szkoły pierwszego wyboru niezależnie od miejsca umieszczenia na swojej liście tych oddziałów.
Wytyczne MEiN, MZ i GIS
dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych (aktualizacja 17.05.2021 r.)
Organizacja zajęć w szkole
Ogólne zasady:
Dystans
minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 metra.
Dezynfekcja
przed i po zajęciachmycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.
Higiena
częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
Maseczka
w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu pomiędzy grupami.
Wietrzenie
przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych.
- Rekomenduje się ograniczenie korzystania z transportu publicznego, na rzecz pojazdów prywatnych lub przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga).
- W drodze do i ze szkoły uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej, m.in. stosowanie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych szkoły lub gdy nie ma możliwości zachowania dystansu na terenie szkoły (rekomendowane maseczki chirurgiczne).
- Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników.
- Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu (rekomendowane maseczki chirurgiczne).
- Rekomenduje się stosowanie maseczek w przestrzeni wspólnej przez uczniów szkół ponadpodstawowych.
- Należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Zobowiązane są do stosowania środków ochronnych (maseczki, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk), zachowania dystansu od innych osób min. 1,5 m oraz przebywania w wyznaczonych obszarach szkoły.
- Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
- Rekomenduje się posiadanie termometru bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności) należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
- Należy zapewnić taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. W miarę możliwości, sale i węzły sanitarne dla poszczególnych klas powinny być wyznaczone z zachowaniem przestrzeni umożliwiającej dystans społeczny.
- Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole ma ograniczoną do minimum możliwość kontaktowania się z pozostałymi klasami. Zaleca się, w zależności od warunków lokalowych szkoły, takie planowanie rozkładu zajęć, aby ograniczyć kontakt między klasami, zwłaszcza w przestrzeniach wspólnych.
- W miarę możliwości, należy ustalić indywidualny harmonogram/plan dnia (lub tygodnia) dla danej klasy, uwzgledniający, m.in.:
- godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły,
- korzystanie z przerw (nie rzadziej niż co 45 min),
- zajęcia na boisku.
- W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, rekomenduje się:
- zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m, chyba, że pomiędzy stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika,
- pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela,
- przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,
- w miarę możliwość, ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów,
- w miarę potrzeby, zapewnienie nauczycielowi maseczki, rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk - przez pracodawcę.
- Bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Sprzęty sportowe i programowe należy dokładnie czyścić oraz dezynfekować lub korzystać z przyborów jednorazowych. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
- Infrastruktura szkoły i sprzęt sportowy muszą być regularnie czyszczone z użyciem detergentu lub innych środków dezynfekujących. W sali gimnastycznej podłoga powinna zostać umyta detergentem lub zdezynfekowana po każdym dniu zajęć, a używany sprzęt sportowy - po każdym jego użyciu przez daną klasę.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
- Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
- Podczas ustalania bezpiecznych zasad korzystania z szatni, należy przystosować inne pomieszczenia na szatnię lub wprowadzić różne godziny przychodzenia uczniów do szkoły zgodnie z harmonogramem/planem dnia (lub tygodnia), aby uniknąć kontaktu dzieci z różnych klas.
- Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami. W przestrzeni wspólnej rekomenduje się stosowanie maseczki (chirurgicznej).
- Należy ustalić i upowszechnić zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole. Nie powinny odbywać się w trakcie zajęć obowiązkowych szkoły, tylko po ich zakończeniu. Rekomenduje się organizację zajęć pozalekcyjnych w małych grupach lub w oddziałach klasowych, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu tych zajęć - mycie i dezynfekcja powierzchni dotykanych oraz dokładne wietrzenie sal.
- Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
- Należy we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania/higienistką szkolną ustalić i upowszechnić zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić uczniom korzystanie z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna. Zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej GIS https://www.gov.pl/web/gis/fontanny-z-woda-do-picia-dystrybutory-wody-zrodelka--udostepnianie-wody-do-spozycia-w-placowkach-oswiaty
- Dyrektor szkoły ma obowiązek aktualizacji i upowszechnienia wewnętrznego regulaminu lub procedur funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem:
- specyfiki placówki, w tym realizacji zajęć pozalekcyjnych, konsultacji i zajęć w formie zdalnej,
- zaleceń wskazanych w przedmiotowych wytycznych,
- aktualnych przepisów prawa.
- Dyrektor szkoły wprowadzi dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/opiekunami prawnymi, np.
- obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy,
- w przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach wspólnie użytkowanych, tj. podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, na korytarzach, w szatni – obowiązek osłony ust i nosa maseczką.
Załączniki – instrukcje
a) mycia rąk
b) dezynfekcji rąk
c) prawidłowego zdejmowania maseczki
d) prawidłowego zdejmowania rękawiczek
e) wykaz produktów biobójczych